Bitcoin ve ETH’den Çıkan Kurumsal Para O 6 Altcoin’e Giriyor!

Önde gelen kripto varlık yatırım şirketi CoinShares, Bitcoin ve altcoin varlık fonu akışlarına ilişkin en son haftalık raporunu yayınladı. Rakamlar, Bitcoin boğalarına yönelik endişe verici bir eğilimi ortaya çıkardı. Yatırımcılar art arda üçüncü haftada kripto fonlarından para çekerek Mart 2024’ten bu yana en büyük çıkışa işaret etti ve yatırımcıların piyasaya olan güveni hakkında soru işaretleri yarattı.

Bitcoin için büyük bir çıkış gerçekleşti

Raporda toplam 435 milyon ABD doları tutarında çıkış ayrıntıları yer alıyor ve bu para çekme işlemlerinin yükünü 423 milyon ABD doları ile Bitcoin üstleniyor. Bu, Bitcoin fiyatlarındaki son %6’lık düşüşle aynı zamana denk geliyor ve potansiyel olarak yatırımcı duyarlılığı ile fiyat hareketi arasında bir bağlantı olduğunu gösteriyor.

Grayscale’den çıkışlardaki düşüş olumlu bir işaret olsa da girişlerdeki genel yavaşlama endişe verici. ETF (Borsa Yatırım Fonu) alanının mevcut lideri Grayscale, 440 milyon ABD doları tutarında çıkışa tanık oldu, ancak bu, dokuz haftanın en düşük çıkışını temsil ediyor. Ancak, geçen hafta 254 milyon ABD dolarından 126 milyon ABD dolarına düşen yeni ETF ihraççılarından gelen girişlerdeki önemli düşüş bu durumu gölgede bıraktı.

Bölgesel trendler neye işaret ediyor?

Raporda aynı zamanda bölgesel bir trendin de altı çiziliyor; çıkış ücretinin 388 milyon ABD doları ile ABD’de olduğu görülüyor. Bu olumsuz eğilime rağmen, yılbaşından bugüne ABD’ye girişlerin 13,6 milyar ABD doları gibi rekor bir seviyede pozitif kalmaya devam ettiğini belirtmek önemlidir. Almanya ve Kanada, sırasıyla 16 milyon ABD Doları ve 32 milyon ABD Doları tutarındaki çıkışla ABD’nin duyarlılığını yansıtıyor gibi görünüyor. Ancak İsviçre ve Brezilya, sırasıyla 5 milyon ABD Doları ve 4 milyon ABD Doları giriş kaydederek bir umut ışığı sunuyor.

Altcoin meraklıları için iyimser

Rapor, Bitcoin ve Ethereum’un (38 milyon ABD doları tutarında çıkış gören) ötesine bakıldığında, altcoin meraklıları için bir ışık huzmesi sunuyor. Yatırımcıların çoklu-coin yatırım ürünlerini (7 milyon ABD Doları) tercih etmesiyle ve Solana (4 milyon ABD Doları), Litecoin (3 milyon ABD Doları) ve Chainlink (2,8 milyon ABD Doları) gibi favori altcoinler ilgi çekmeye devam ederken, geniş bir altcoin yelpazesi girişlere tanık oldu. SOL, LTC ve LINK dışında XRP, ADA ve DOT için 500 bin dolar civarında girişler vardı.

CoinShares’in raporu temkinli bir piyasanın resmini çiziyor. Bitcoin’in hakimiyeti inkar edilemez olsa da yatırımcı güveni sarsılıyor ve bu durum çıkışlara yol açıyor. Yeni ihraççılardan gelen girişlerdeki yavaşlama bu endişeyi daha da güçlendiriyor. Ancak altcoinlere olan ilginin devam etmesi, yatırımcıların kripto alanını tamamen terk etmediklerini, bunun yerine ilk iki coinin dışında çeşitlilik ve potansiyel olarak daha yüksek getiri aradıklarını gösteriyor.

Önümüzdeki haftalar, bu eğilimin devam edip etmediğini veya yatırımcı güveninin toparlanıp toparlanmadığını gözlemlemek açısından çok önemli olacak. Bitcoin fiyatlarının gelecekteki yönü ve kripto pazarının genel sağlığı muhtemelen bu sonuca bağlı olacaktır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin. Telegram ve Youtube kanalımıza katılın. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir