Spor salonunda ağlamanın üç nedeni

Bazı insanlar antrenman yaparken terlemenin yanı sıra gözyaşlarıyla da vücut sıvılarını atarlar. Bu rahatsız verici hatta utandırıcı bir durum gibi görünse de, uzmanlar spor salonunda ağlamanın tamamen normal olduğunu ve hatta size fayda sağlayabileceğini şu maddelerle sıralıyor.

İşte spor salonunda ağlamanın üç sebebi…

STRES

Birisi stres yaşıyorsa veya zor bir dönemden geçiyorsa, egzersiz sırasında duygusal bir rahatlama yaşanabilir.

Ohio Eyalet Üniversitesi Wexner Tıp Merkezi’nden spor psikoloğu Brad Foltz, “Stresli bir dönemdeyseniz bu çok normal bir şeydir; herhangi bir şey olabilir: aile stresi, iş stresi, romantik ilişkideki değişiklikler. Egzersiz sırasında duygusal bir tepki vermek kötü bir şey değil” diye açıkladı.

Vücut aynı zamanda bastırılmış duyguları da tutma eğilimindedir ve egzersiz bu zor duyguları yüzeye çıkarabilir.

Foltz, “Buradaki fikir, vücudumuzun, hayatımızın diğer günlük kısımlarını atlatmak için içselleştirdiğimiz bir dizi bastırılmış gerilim ve duyguyu salıvermesidir. Sonra, egzersiz yaparak kendimizi zorladığımızda, her şeyi içimizde tutma yeteneğimizin bir kısmını kaybediyoruz.” diye ekledi.

MUTLULUK

Egzersiz yapmak sadece bastırılmış duyguları açığa çıkarmakla kalmaz, aynı zamanda mutlu gözyaşlarına yol açabilecek endorfinleri de üretir.

Endorfinler egzersiz, masaj, yemek yeme veya seks gibi zevkli deneyimler ile ağrı veya stres içeren rahatsız edici deneyimler sırasında vücut tarafından salgılanan hormonlardır.

Çeşitli çalışmalar, egzersizin ruh halini iyileştirdiğini ve stresi azalttığını, bunun da bazı spor salonuna gidenlerin mutluluktan ağlamasına neden olabileceğini buldu.

Cleveland Clinic’ten spor psikoloğu Matthew Sacco, Health’e, “Sadece egzersiz yapmak veya bir antrenmanı bitirmek, görevde büyük bir gurur ve tatmin duygusuna yol açabilir.”

“Bazıları için bu gurur ve saygınlık duygusu günlük yaşamda kolayca erişilemiyor, kendiyle gurur duymak bazı insanlar için tuhaf bir deneyim olabiliyor ve duyguların taşmasına neden olabiliyor” dedi.

TÜKENMİŞLİK 

Özellikle yoğun bir egzersiz seansı sırasında yorulmak da kişiyi ağlatabilir.

Psikolog ve fitness uzmanı Janine Delaney, Well + Good’a, “Vücudunuz veya zihniniz yorulduğunda, uzlaşmaya başlarsınız ve iyi ve kötü farklı türden duygular hissetmeye başlarsınız.”

“Böyle hissetmeniz sorun değil, ancak bunu olumsuz bir şeye dönüştürüp tüm bu duyguları beraberinde getirdiği için antrenmanınızın sonunda ağlamanız şaşırtıcı olmaz” dedi.

AĞLAMANIN FAYDALARI

Ağlamak, endorfinlerin yanı sıra diğer iyi hissettiren hormon olan oksitosinin de salgılanmasını sağlıyor. 2014 yılında yapılan bir araştırmaya göre ağlamak aynı zamanda parasempatik sinir sistemini harekete geçirerek vücudu rahatlatıyor, ağrı kesici ve ruh hali iyileştirici bir görev görüyor.

Duygusal gözyaşları stres hormonları içerir ve bazılarını dökmek stresin azalmasını sağlayabilir. Ancak kendinizi çok sık ağlarken buluyorsanız bu, kaygı veya depresyon belirtisi olabilir ve bir ruh sağlığı uzmanından yardım isteyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir